СЪОБЩЕНИЕ
С настъпване на студеното време и ниските температури, значително се повишава потреблението на електроенергия у нас. През зимата се повишава и риска от възникване на пожари, свързани с използване на отоплителни и нагревателни уреди. Кои са най-честите причини за тези пожари и какви превантивни мерки да предприемете за недопускането им?
През изминалия есенно-зимен сезон, сред основните фактори за възникване на пожари на територията на Бургаска област са: неправилно използване на отоплителни и нагревателни уреди; използване на такива, които не са технически изправни; неправилно боравене с печки на твърдо гориво и недобре подготвени такива за отоплителния сезон; претоварване на електрическата мрежа; непочистени комини. Често хората подценяват необходимостта от правилната експлоатация на различните видове уреди, а това може да доведе до възникване на инциденти, понякога с фатален край.
За да имате по-безопасна зима, Втора районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението” – Бургас Ви съветва:
Ако се отоплявате с ел. уреди: никога не използвайте такива с неясен произход и качество; винаги изключвайте уредите преди да излезете навън и когато спре тока; ползвайте само стандартни и технически изправни уреди, поставени на огнеустойчиви подложки и далеч от леснозапалими материали; никога не оставяйте отоплите уреди да работят без наблюдение; проверете дали ел. инсталацията ще „издържи” на допълнително натоварване; не забравяйте, че само автоматичните или стандартните (нови), а не подсилените предпазители (бушони), могат да предотвратят трагедия.....а те струват стотинки!
Ако се отоплявате с уреди на твърдо гориво (дърва, въглища): не използвайте самоделни печки; уверете се, че огъня няма да се разпространи извън тях; поставете под отоплителния уред негорима подложка, която да излиза поне 50см отпред; димоотводните кюнци се монтират стабилно укрепени и на безопасно разстояние от горими материали и конструкции; никога не зауствайте вентилационните тръби в коминните тела, както и обратното; погрижете се комините да са чисти!
Ако се отоплявате с уреди, работещи с течно гориво: не съхранявайте горивото в близост до отоплителните уреди; съхранявайте го извън жилищните помещения, на проветриво място; не запалвайте топла (неизстинала) нафтова печка – това може да доведе до взрив; под уреда поставете негорима подложка; не забравяйте комините!
Ако се отоплявате с уреди, работещи с газ пропан-бутан: той е горим и взривоопасен газ, който е по-тежък от въздуха и при изтичане се наслоява в долните части на помещението. По тази причина никога не съхранявайте и употребявайте бутилки с газ в подземни помещения, ако не са изпълнени съответните изисквания. Съхранявайте ги в проветриви помещения, където има достъп на свеж въздух. Никога не поставяйте бутилките в близост до печки, камини, котлони и др. подобни. Не пушете, когато сменяте бутилките. Не допускайте небрежност като сменяте, превозвате и съхранявате бутилките. Ако усетите мирис и теч на газ - проветрете помещението и ако е възможно изнесете изпускащата бутилка на открито; съобщете на тел.112.
Ако се отоплявате с уреди, работещи с централно доставен природен газ, стриктно следвайте инструкциите за безопасна експлоатация, предоставени от обслужващото Ви газоразпределително дружество.
Това са само някои основни правила, които препоръчваме гражданите да спазват, за да се погрижат за сигурността си. Факт е, че през отоплителния сезон, двете най-рискови групи са самотноживеещите хора и децата. Нека да бъдем с повишено внимание към нашите деца и не ги оставяме без надзор в близост до отоплителните уреди. Нека се погрижим за познатите ни, които живеят сами, като периодично ги посещаваме или чуваме по телефона.
С уважение: Екип на Втора РС ПБЗН - Бургас